Poznaj svoj krvný tlak!
Pridaj sa s limitovanou edíciou tlakomerov OMRON.
Zmyslom Svetového Dňa Hypertenzie je podporiť verejné povedomie o hypertenzii a pripomenúť širokej verejnosti dôležitosť prevencie a kontroly tohto tichého zabijaka – modernej epidémie.
Každoročne sa pripomína celosvetovo 17.mája. Pridaj sa aj Ty a aspoň raz v roku si odmeraj tlak.
Odporúčame však priemer aspoň z týždňového domáceho merania, 2x denne – 2 minúty po zobudení a večer tesne pred spaním.
Merania si môžeš evidovať aj v mobilnej aplikácii OMRON Connect s tlakomerom OMRON M7 Intelli IT:
Ideál je do 120/80 mmHg.
Ak však je tvoj týždňový priemer vyšší ako 135/85, poraď sa s odborníkmi ako ďalej.
Zdieľaj svoj výsledok s #KnowYourNumbers hashtagom.
Limitovanú edíciu tlakomerov OMRON nájdeš v našom oficiálnom eshope s 15% zľavou pre poistencov VŠZP:
Svetový deň hypertenzie sa každoročne pripomína 17. mája s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti o hypertenzii, jej preventívnych opatreniach a komplikáciách. Prvýkrát sa oslavoval 14. mája v roku 2005, a organizovala ho Svetová liga proti hypertenzii (WHL).
Čo je hypertenzia?
Hypertenzia nazývaná aj vysoký krvný tlak, je stav, počas ktorého sa arteriálny krvný tlak zvýši nad normálnu úroveň (120/80 mmHg). Je to zdravotný stav nazývaný aj ako tichý zabijak, pretože nevykazuje žiadne príznaky, niekedy sa môžu objaviť príznaky ako bolesti hlavy, ospalosť, búšenie srdca, rozmazané videnie, únava, závrat, zmätenosť, pocit zvonenia v ušiach, ťažkosti s dýchaním, alebo dokonca aj kóma.
Je rozdelená na dva typy (primárna, alebo esenciálna hypertenzia a sekundárna hypertenzia) na základe jej príčinných faktorov. Primárna hypertenzia je bežnejší typ, avšak jej príčiny nie sú známe. Zatiaľ čo príčinou sekundárnej hypertenzie sú poškodenie obličiek, syndróm spánkového apnoe, nádory, rekreačné drogy, dysfunkcia štítnej žľazy, korekcia aorty, stav súvisiaci s tehotenstvom, nadmerné alebo nesprávne lieky, alkoholické nápoje, zlé potraviny atď.
Je to tiež dedičné ochorenie, ktoré možno dediť od rodičov s hypertenziou alebo s rodinnou anamnézou diabetu, obezitou, fajčením, nedostatkom cvičenia, nadmerným užívaním alkoholických nápojov, užívaním perorálnych kontraceptív a podobne.
Jej komplikácie sú ateroskleróza – tvrdnutie a zúženie tepien, krvácanie do mozgu – znamená krvnú zrazeninu v mozgu (mŕtvica), srdcový záchvat, aneuryzma, zlyhanie obličiek, srdcové zlyhanie, poškodenie očí atď.
Nie je ľahké sa vyhnúť primárnej hypertenzii, avšak sekundárna hypertenzia je vážny stav, ktorý sa dá liečiť a v určitých prípadoch aj vyliečiť. Je potrebné zmeniť niektoré zvyky životného štýlu a dodržiavať zdravé životné návyky (vyhnúť sa fajčeniu a alkoholu, nízky príjem sodíka 1,5 až 2,5 g, diéta s nízkym obsahom tukov a stravy s vysokým obsahom vlákniny, ovocie a zelenina, správne fyzické cvičenie, aerobik, zdravá váha, pulz a kontrola krvného tlaku, zníženie stresu, nízka hladina zlého cholesterolu, zdravá rodinná anamnéza atď.).
Prečo si pripomíname Svetový Deň Hypertenzie?
Svetový deň hypertenzie sa každoročne oslavuje od roku 2005, aby pripomínal udržiavanie normálneho krvného tlaku v širokej verejnosti. Vysoký krvný tlak znamená, že hypertenzia spôsobuje rôzne komplikácie v tele a môže viesť k veľkému riziku srdcových infarktov, mozgovej príhody, ochorenia obličiek, ochorení očí, kómy alebo dokonca smrti.
Krvný tlak sa môže merať doma alebo v nemocnici pomocou jednoduchého tlakomera.
Podľa štatistík je potrebné pripomenúť, že približne 3 z 10 ľudí trpia hypertenziou na celom svete. Približne 1,8 miliárd ľudí na celom svete trpí hypertenziou a najprekvapujúcejšie je, že 50% z nich vôbec nevie o ich stave a niektorí z nich, ktorí si aj uvedomujú svoj stav, neprijmú žiadne zmeny v živote, pretože ich nič, ani pri kritických hodnotách krvného tlaku nebolí, ani nijako neobmedzuje.
Niektoré ciele tejto kampane na sú uvedené nižšie:
- motivovať verejnosť k pravidelnej kontrole krvného tlaku aspoň raz ročne
- povzbudiť ľudí k pravidelnej prehliadke u svojho lekára
- podporovať verejnosť, najmä mladých ľudí, aby sa usilovali zachovať normálnu hmotnosť, normálnu hladinu cholesterolu, normálny krvný tlak, zdravý život, zdravé stravovanie, pravidelné fyzické cvičenie…
- motivovať ľudí, aby opustili svoje zlé návyky, ako je konzumácia alkoholu, lenivý a rutinný život, mastnú, vyprážanú a korenistú stravu, strava, fajčenie, obezitu, nadváhu…
- povzbudiť verejnosť, aby pravidelne kontrolovala svoje zdravie a krvný tlak tým, že sa zúčastnia preventívneho verejného merania krvného tlaku zdarma
- podporovať všetkých lekárov, aby poskytli pacientovi správnu liečbu a pravidelnú kontrolu
- podporovať včasné odhalenie, prevenciu a kontrolu arteriálnej hypertenzie aj u slabších skupín obyvateľstva
Svetový deň hypertenzie sa pripomína
od roku 2005 a každoročne sa slávi 17. mája s cieľom zvýšiť spoločné povedomie verejnosti o hypertenzii prostredníctvom rôznych aktivít a podujatí. Zdravotnícki odborníci a odborníci z vládnych a mimovládnych organizácií sa zúčastňujú na podpore kampane pri organizovaní mnohých podujatí s cieľom jednoduchého oslovenia verejnosti.
Niektoré z aktivít, ktoré sa organizujú v rámci každoročnej kampane, sú verejné fóra, diskusie na témy vysokého krvného tlaku, prechádzky alebo behanie, skríning zdravotného stavu, zdarma merania krvného tlaku, plagáty, diskusie na vysokých školách a v iných vzdelávacích inštitúciách, kvízové súťaže na školách, správy prostredníctvom médií a množstvo ďalších aktivít.
Stretnutia odborných lekárov a poradcov sa koná na zdôraznenie spoločných problémov hypertenzie na národnej a medzinárodnej úrovni a diskutuje sa o nových ľahších preventívnych a kontrolných opatreniach pre ľudí s hypertenziou, aj bez nej.
Tohtoročná téma
Svetový deň hypertenzie sa oslavuje každoročne s použitím konkrétnej témy roka, ktorú zvolila Svetová Liga proti Hypertenzii (WHL), aby sa kampaň stala účinnejšou na medzinárodnej úrovni. Odporúčanie WHL je, že krvný tlak má byť menej ako 135/85 mmHg pre celkovú populáciu a hypertenznú populáciu bez komplikácií, zatiaľ čo u pacientov s diabetes mellitus alebo chronickým ochorením obličiek by mala byť menej ako 130/80 mmHg.
Tohtoročná téma kampane je #KnowYourNumbers čo môžeme voľne preložiť ako „Poznaj svoj krvný tlak„.